Koncerty Festiwalowe

KONCERTY TOWARZYSZĄCE W RAMACH
III MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYKI
IM. PROF. JÓZEFA ŚWIDRA

W CIESZYNIE 8-10.12.2017

1. Celem jest propagowanie muzyki chóralnej, kultywowanie tradycji śpiewaczych na ziemiach Śląska Cieszyńskiego.
2. Koncerty towarzyszące odbywać się będą w miejscowościach Śląska Cieszyńskiego.
3. Do koncertów festiwalowych zapraszamy amatorskie zespoły chóralne polskie i zagraniczne.
4. Zespoły zobowiązane są do przygotowania programu na odpowiednim poziomie wykonawczym min. 20 min.
5. Mile widziane jest wykonanie jednego utworu kompozytora związanego ze Śląskiem Cieszyńskim.
6. Chóru otrzymają honorowy dyplom uczestnictwa w festiwalu oraz umieszczone zostaną w materiałach promocyjnych II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Profesora Józefa Świdra.
7. Po koncercie dla chórów przygotowany zostanie poczęstunek.
8. Termin zgłoszenia do 15 października 2017 r. na adres elektroniczny: festiwalswider@us.edu.pl
9. Chóry zobowiązane są do uiszczenia opłaty wpisowej w wysokości 250 PLN.
Numer konta bankowego dla uiszczenia opłaty wpisowej:

Uniwersytet Śląski
Ul. Bankowa 12
40-007 Katowice
NIP 634-019-71-34
ING o/Katowice
74 1050 1214 1000 0007 0000 7909
w tytule proszę wpisać FESTIWAL ŚWIDER KONCERTY

Opłatę należy uiścić do 30 października 2017 r. Chóry uczestniczące w konkursie nie wnoszą dodatkowej opłaty za udział w koncertach towarzyszących.
W przypadku rezygnacji chóru z udziału w Festiwalu opłata wpisowa nie zostaje zwrócona.

10. Istnieje możliwość zakwaterowania i wyżywienia dla zespołu. Chóry pokrywają koszty związane z zakwaterowaniem w obrębie kampusu uniwersyteckiego (koszt około 30 – 40 zł od osoby) oraz w dostępnych hotelach w Cieszynie, według ustalonej stawki hotelowej. Organizatorzy zapewniają pomoc w rezerwacji noclegów poza kampusem uniwersyteckim.
Organizatorzy przyjmują rezerwację miejsc noclegowych

Posiłki wydawane będą w restauracji uczelnianej i restauracjach cieszyńskich
Śniadanie: 10 PLN dla jednej osoby, obiad: 10-15 PLN, kolacja 10 PLN

 


7 GRUDNIA 2016  

  • koncert 1.

Budynek Główny UŚ w Cieszynie, Sala Kameralna UŚ, godz. 9:00

RECITAL FORTEPIANOWY GLEB BELYAEV / ŁOTWA

w programie:

  1. F. Schubert-F.Liszt Soirées de Vienne Valse-Caprice No. 6
  2. F. Chopin Etude op.25. n.12.
  3. J. Świder Etude a-moll
  4. M. Camacho – Sonata dal Inferno
  5. Ch. Balayer – Des textos pour Élise pour piano
  6. N. Kapustin – Preludes op.53 n.1, n.5, n.10

prowadzenie koncertu: Grażyna Durlow

  • koncert 2.

Sala Koncertowa PSM I i II st. w Cieszynie na Zamku, godz.19:00

swider-instrumenty-dete   JÓZEF ŚWIDER – MUZYKA NA INSTRUMENTY DĘTE

 

Wykonawcy:                                                                           W programie:

Maria Grochowska – flet,                                                            Miniatury liryczne na flet, obój, klarnet, róg i fagot (1975)
Piotr Pyc – obój,                                                                        Allegretto na flet i fortepian (1952) prawykonanie
Roman Widaszek – klarnet,                                                        Scherzo na flet i gitarę (2007)
Marek Barański – fagot,                                                              Andante na obój i fortepian (1951)                                            Mariusz Ziętek – róg                                                                   Improwizacja na klarnet i fortepian (1991)
Wanda Palacz – gitara                                                                Sonata na fagot i fortepian (1954)
Eugeniusz Knapik – fortepian                                                     Mini-Quintetto na flet, obój, klarnet, róg i fagot (1993/2005)                                                                                                         prawykonanie
Grażyna Durlow -prowadzenie koncertu

8 GRUDNIA 2016, Kościół Najświętszego Serca Jezusa w Czeskim Cieszynie, godz. 19.00

rossini-2016     GIOACCHINO ROSSINI „LA PETITE MESSE SOLENNELLE”

Wykonawcy:
Katarzyna Oleś-Blacha – sopran
Anna Lubańska – mezzosopran
Andrzej Lampert – tenor
Robert Gierlach – bas-baryton
Agata Hołdyk – fortepian
Aleksandra Hałat – fortepian
Paweł Seligman – organy
Chór kameralny „Ad libitum”
Izabella Zielecka-Panek – dyrygent
Małgorzata Mendel – słowo

9 GRUDNIA 2016
  • koncert 1.
Sala Koncertowa PSM I i II st. w Cieszynie na Zamku, godz.17:00


RECITAL FORTEPIANOWY  – JACEK ZGANIACZ/USA
CHÓR COLLEGIUM  CANTICORUM/Czechy

 


Wykonawcy:                                                                         Program:

Jacek Zganiacz – fortepian                                                        Fryderyk. Chopin – Ballada F-dur, op. 38
Chór Collegium Canticorum                                                      Romuald Twardowski – Mała Sonata na Fortepian
Anna Szawińska – dyrygent                                                      Maurice Ravel – Jeux d’eau
Grażyna Durlow – prowadzenie koncertu                                  George Gershwin – Trzy Preludia na Fortepian
                                                                                                Józef Świder  – Śpiewy polskie
  • koncert 2.

Kościół p.w. Św. Elżbiety w Cieszynie, godz. 19.00

KONCERT MUZYKI SAKRALNEJ

 

Wykonawcy:
Chór Kameralny ,,A piacere” Instytutu Muzyki w Cieszynie UŚ w Katowicach
Solo: Aneta Witosz
Dyrygent: Danuta Zoń-Ciuk
Chór mieszany „Hejnał Mazańcowice”
Dyrygent: Krzysztof Przemyk

W programie: W.A. Mozart, C. Frank, M. Gałęski, F. Nowowiejski, M. Jasiński, Tucapsky, V. Miskinis


10 GRUDNIA 2016

KONCERT GALOWY:

„JÓZEF ŚWIDER –MUZYKA INSTRUMENTALNA NA SMYCZKI”

KONCERT LAUREATÓW MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU CHÓRALNEGO

Kościół Jezusowy w Cieszynie, godz. 18.00

PROGRAM:

  1. Świder – „Intrada e fugato” per orchestra d’archi (prawykonanie)
  2. Świder – „Canzonetta di Natale” per orchestra d’archi
  3. Świder – „Varianti” per orchestra d’archi (prawykonanie)
  4. Świder – „Alla polacca” 3 pezzi per orchestra d’archi (prawykonanie)
    Polonaise
    Krakowiak
    Kujawiak – oberek

Wykonawcy:

Laureaci Międzynarodowego Konkursu Chóralnego im. Prof. Józefa Świdra
Orkiestra Kameralna SILESIAN CHAMBER PLAYERS
Maria Zuber – przygotowanie chórów festiwalowych
Halina Goniewicz-Urbaś – dyrygent
Małgorzata Kaniowska – dyrygent
Małgorzata Mendel – prowadzenie

 


 

11 GRUDNIA 2016

  • KONCERT 1.

KONCERT PRZEDŚWIĄTECZNY ŚPIEWAJMY PANU NOWĄ PIEŚŃ

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, godz. 19:00

Program:

Józef Świder – utwory chóralne a cappella
Aleksander Lasoń – Benedictus
Józef Świder – Singet dem Herrn ein Neues Lied na kwartet solistów, chór dziecięcy, chór mieszany
i orkiestrę – polskie prawykonanie ostatniej kompozycji prof. Józefa Świdra

Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Chór Filharmonii Śląskiej
Chór Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie Harmonia
Chór dziecięcy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im S. Moniuszki
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Izabella Zielecka-Panek – dyrygent, przygotowanie chóru
Anna Ogińska – sopran
Katarzyna Ćwiek – alt
Oskar Jasiński – tenor
Maciej Gorczyczyński – bas-baryton
Iga Eckert – przygotowanie chóru dziecięcego
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Małgorzata Mendel, Karina Paszek – słowo
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  • koncert 2.
    Kościół Ewangelicko-Augsburska w Wiśle, godz. 16:30

Koncert Orkiestry Smyczkowej MUSICA IUVENALIS
String orchestra MUSICA IUVENALIS
z Koszyc na Słowacji
dyrygent: Igor Dohovič

Supported using public funding by Slovak Arts Council
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  • koncert 3.
    Parafia Ewangelicko-Augsburska w Drogomyślu, godz. 18:00
    „MUZYKA USZLACHETNIA CISZĘ”

Wykonawcy:
Aleksandra Hałat – fortepian, Marcin Hałat – skrzypce

W programie:
A. Mozart – Sonata na skrzypce i fortepian G – dur K.301/293a (No.18) ,
Bloch – Nigun,
Rachmaninov – Vocalise op.34 No. 14
Zespół Kameralny LAUS DEO z Lędzin pod dyrekcją Joanny Wypich

W programie m.in.:
O. Gjeilo, M. Durufle, W. Boyce, P. Bębenek, F. Nowowiejski